head

Truskawki zamiast multiwitamin

Truskawki odchudzają i oczyszczają
Suren Bahidska Suren Bahidska
Dziennikarka, doradca d/s zdrowia
Temat: Antyoksydanty

Jeśli maj, to truskawki. Tak jak są smaczne i słodkie, tak samo są bogate w składniki chroniące zdrowie. A ponadto jest to jeden z najskuteczniej detoksykujących owoców.  

Spośród owoców truskawki wyróżniają się właściwościami  antyutleniającymi. Dzięki właściwościom poprawiającym przemianę materii uważane są za skutecznie odchudzający owoc, ale nie tylko z tego powodu warto wykorzystać sezon truskawkowy.  

Co jest w truskawkach?

Ten soczysty i pachnący owoc obfituje w błonnik, witaminę E, witaminę K i witaminę B, a ponadto zawartość witaminy C jest większa niż w cytrynie. Spożycie 15 dkg truskawek zapewnia dzienne zapotrzebowanie na witaminę C. Ponadto w truskawkach w znacznej ilości znajduje się fosfor, wapń, potas, magnez, sód, selen i żelazo. Zawartość kwasu foliowego wspiera rozwój płodu, dlatego w czasie ciąży szczególnie zalecane jest spożywanie truskawek.

Antyoksydanty wiążą wolne rodniki powodujące stany zapalne i raka oraz przyspieszające starzenie się skóry. Szczególnie skutecznie mogą działać u palaczy w celu zapobiegnięcia przed rakiem płuc, bowiem kwas elagowy znajdujący się w truskawkach zmniejsza działanie dymu z papierosów, który powoduje nowotwory.

Detoksykacja z truskawkami

Truskawka jest jednym z najskuteczniej detoksykującym owocem: oczyszcza krew, zobojętnia toksyny, odciąża wątrobę, jako środek moczopędny przemywa nerki. Błonnik oczyszcza jelito grube ze złogów i szkodliwych toksyn. Dzięki właściwościom przyspieszającym przemianę materii truskawki pomagają również przy odchudzaniu. Działanie detoksykujące zauważalne jest również przy spożywaniu truskawek, ponieważ przyczyniają się one do tego, że nasza skóra staje się ładniejsza i świeższa.  

Truskawki chroniące skórę

Przy pomocy truskawek możemy chronić się przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. W tym celu nie musimy nakładać ich na siebie – chociaż rozdrobnione truskawki wspaniale chłodzą opaloną skórę i przyspieszają jej leczenie – wystarczy, że przed opalaniem zjemy kilka owoców: badania udowodniły, że znajdujące się w większych ilościach w truskawkach antocyjany zapobiegają przed uszkodzeniem skóry spowodowanym promieniowaniem UV-A. Ale oprócz tego pamiętajmy o stosowaniu kremów ochronnych do opalania!

Czy każdy może spożywać truskawki?

U osób uczulonych truskawki wywołują reakcje alergiczne. Przeważnie pojawia się wysypka, w poważniejszych przypadkach trudności w oddychaniu. Właśnie dlatego dzieciom należy dawać truskawki tylko od czasu do czasu w małych ilościach, jeśli pojawi się jakiś objaw, należy zwrócić się o pomoc do lekarza.  

Powiązane artykuły

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.