Uprawę porzeczek rozpoczęto w XIV wieku w ogrodach klasztorów, są niezwykle cenną rośliną leczniczą, warto więc poznać lepiej jej właściwości! Nie lekceważ porzeczek: w tych małych czerwonych kuleczkach ukrywa się o wiele więcej cennych właściwości, niż myślisz! Zobacz, na co dobre są porzeczki!
Substancje czynne zawarte w porzeczkach uszczelniają, uelastyczniają i wzmacniają ścianki naczyń krwionośnych, normalizują ciśnienie tętnicze. To jednak nie koniec właściwości zdrowotnych porzeczek: są one niezwykle cenne głównie dlatego, że mają zdolność obniżenia ciśnienia krwi, jak również oczyszczają krew.
Porzeczki działają przeciwzapalnie i obniżają temperaturę: można po nie sięgnąć przy leczeniu przeziębień, w przypadku wysokiej temperatury – po konsultacji z lekarzem – zastosowanie zimnego okładu oraz spożywanie porzeczek może okazać się bardzo skutecznym sposobem na obniżenie wysokiej temperatury.
Porzeczki są wyjątkowo silnym antyoksydantem, zawierają mnóstwo cennych witamin i minerałów m.in. witaminy C, B, E oraz fosfor, wapń, potas, magnez, sód, żelazo i beta-karoten.
Te czerwone, cudowne kuleczki mogą być skutecznym lekiem na zapalenie stawów, dnę moczanową, jak również na złagodzenie problemów związanych z zapaleniem dróg moczowych.
Porzeczki są jednym z najlepszych naturalnych detoksykantów. Mają łagodne działanie przeczyszczające i moczopędne, co pomaga w wyprowadzaniu z organizmu metali ciężkich, są więc niezwykle korzystne podczas kuracji oczyszczającej organizm.
Ten kwaśny owoc może być niezwykle korzystny podczas stosowania diety odchudzającej, ponieważ w 100 gramach znajduje się tylko 29 kalorii, warto również podkreślić, że należą do owoców, które wpływają na spalanie tkanki tłuszczowej. Porzeczki dzięki obecności błonnika poprawiają pracę układu pokarmowego i oczyszczają organizm z toksyn.
Jedzenie porzeczek jest również doskonałym rozwiązaniem na wzmocnienie kości i zębów! Ten niewielki owoc pomaga wzmocnić organizm i skutecznie uzupełnić niedobory wapnia.