head

Właściwości flawonoidów: jak chronią nasze zdrowie?

Właściwości przeciwnowotworowe flawonoidów zostały udowodnione
Właściwości przeciwnowotworowe flawonoidów zostały udowodnione
Suren Bahidska Suren Bahidska
Dziennikarka, doradca d/s zdrowia
Temat: Antyoksydanty

W dzisiejszych czasach bardzo dużo mówi się o flawonoidach. Niezależnie od tego tylko niewiele osób wie, czym one są w rzeczywistości i na co są dobre. Warto byłoby je lepiej poznać, bowiem posiadają liczne wyróżniające się właściwości chroniące zdrowie. Pomagają również w wykorzystaniu witaminy C w organizmie.

Co to są flawonoidy?

Flawonoidy głównie można spotkać w skórce, pestce i łodydze warzyw i owoców. Ten związek rośliny wytwarzają głównie w celu własnej obrony, w ten sposób bronią się przed szkodnikami, wirusami i innymi szkodliwymi wpływami. Podobnie w organizmie ludzkim flawonoidy działają dobroczynnie. Utrzymują nas w zdrowiu i młodo

Flawonoidy dzięki swojemu działaniu antyutleniającemu walczą ze szkodliwymi wolnymi rodnikami.  Spożywanie ich wzmacnia układ odpornościowy, chroni serce i układ krążenia. Hamuje utlenianie kwasów tłuszczowych, zmniejsza poziom cholesterolu, hamuje miażdżycę. Ponadto flawonoidy nadzwyczaj dobrze zmniejszają stany zapalne, zapewniają ochronę przed infekcjami wirusowymi i bakteryjnymi oraz posiadają również antyalergiczne działanie. Właściwości przeciwnowotworowe flawonoidów zostały udowodnione.

Ich spożywanie zapewnia długotrwałą młodość, chroni komórki, ma duże znaczenie jako działanie prewencyjne. Niektóre flawonoidy ze względu na właściwości estrogenne mogą być zalecane w przypadku drobnych chorób ginekologicznych.

Gdzie można je spotkać

Obecnie znane jest prawie sześć tysięcy rodzajów leczniczych związków flawonoidów, ale lista prawdopodobnie wcale nie jest jeszcze pełna. Najwięcej flawonoidów jest w czerwonych i ciemnozielonych owocach. Rośliny o zawartości flawonoidów to warzywa liściaste (szpinak, kapusty, brokuły, lucerna, pietruszka). Rośliny z rodziny cebulowatych (głównie czosnek i cebula). Burak i czerwona fasola, pomidor, różne rodzaje soczewicy, owoce jagodowe (truskawki, jeżyny, maliny, wiśnie, czereśnie, śliwki, winogrona, czarne porzeczki, jagody, jagody acai). Bogate są w nie owoce cytrusowe, jak również rumianek, owoce dzikiej róży i soja. Spośród nasion oleistych orzech odznacza się znaczną zawartością flawonoidów, a oprócz tego w dużej ilości zawierają je przyprawy i rośliny lecznicze, takie jak na przykład tymianek, rozmaryn, a ponadto kminek.

Są w czekoladzie 

Dobrą wiadomością dla osób lubiących słodycze jest to, że gorzka czekolada dobrej jakości obfituje w antyutleniające flawonoidy wiążące wolne rodniki i hamujące stany zapalne, a ponadto stymulują produkcję serotoniny o działaniu antydepresyjnym, czyli poprawia nam humor. 

Flawonoidy i witamina C

Flawonoidy pomagają we wchłanianiu witaminy C przez organizm. Właśnie dlatego, warto zdecydować się na witaminę C z flawonoidami.

Powiązane artykuły

chmura etykiet

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.