head

Czekolada–przyjaciel czy wróg?

Czekolada–przyjaciel czy wróg?
Eva Macpherson Eva Macpherson
Specjalista w dziedzinie medycyny naturalnej, doradca żywieniowy
Temat: Antyoksydanty

Mówi się, że to, co smaczne zazwyczaj jest niezdrowe, na szczęście nie w każdym przypadku się to potwierdza. Wyjątek stanowi np. gorzka czekolada ze względu na niski indeks glikemiczny, który nie powoduje nadmiernego działania insuliny.  Ponadto czekolada zawiera  przeciwutleniacze, które wychwytują wolne rodniki i zapobiegają zapaleniom.

 

Gorzkie antyoksydanty

Jeśli chcemy zjeść kawałek czekolady zdecydujmy się na gorzką, ciemną, która zawiera min.65% kakao, ponieważ prawie zawartość kakao jest odpowiedzialna za ilość antyoksydantów: w 100g ciemnej czekolady znajduje się 50-60 mg antyoksydantów, przyczym w takiej samej ilości mlecznej czekolady znajduje się ich nawet cztery- pięć razy mniej. Antyoksydacyjne  flawonoidy  są niezmiernie ważne dla zachowania naszego zdrowia. Ponadto czekolada jest niezmiernie bogata w potas, magnez, miedź oraz witaminy A, D, E i B.

 

Czekolada i kalorie

Należy pamiętać, że zawarte w czekoladzie substancje antyoksydacyjne nie zneutralizują wysokiej zawartości tłuszczy i kalorii.

W 100 g czekolady z 65% zawartością kakao zawiera ok. 550 Kcal. Taka ilość  jest  oczywiście bardzo wysoka, ponieważ stanowi około jednej czwartej dziennego zapotrzebowania na kalorie (w zależności od wieku, płci, masy ciała i aktywności fizycznej).

 

Kiedy nie powinniśmy spożywać czekolady

Osoby, które cierpią z powodu  częstych bóli głowy oraz migreny powinny spożywać jak najmniejsze ilości czekolady i chociaż wpływ spożycia czekolady na zjawisko zwane migreną jest niejednoznaczny i dotyczy tylko pewnej grupy osób. Zawarta w czekoladzie tyramina  wspiera  produkcją serotoniny

hormonu odpowiedzialnego za dobry nastrój. Czekolada dodaje energii i poprawia humor ponadto niezwykle korzystnie wpływa na system nerwowy - poprawia sprawność intelektualną. I choć posiada mnóstwo pozytywnych właściwości zdrowotnych, nie jest ona zalecana w przypadku zapalenia żołądka lub wrzodów żołądkowych. Kolejna zła wiadomość dotycząca czekolady, niestety zaostrza ona objawy kamicy, ponieważ zawiera szczawiany, utrudniające wchłanianie wapnia i mogące prowadzić do powstawania  kamieni nerkowych

 

współautor:  Noemi Gergely 

Powiązane artykuły

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.