head

Szkodliwe działanie leków dostępnych bez recepty

Leki bez recepty
Eva Macpherson Eva Macpherson
Specjalista w dziedzinie medycyny naturalnej, doradca żywieniowy
Temat: Zdrowy styl życia

Co prawda leki dostępne bez recepty mogą szybko przynieść ulgę, ale często bardzo szkodzą naszemu organizmowi. Spójrzmy prawdzie w oczy, prowadzimy nieodpowiedni styl życia, nie przeprowadzamy kuracji oczyszczającej,  nie dbamy o zdrową dietę, spożywamy leki dostępne bez recepty na „złagodzenie“ różnych dolegliwości, a nie zwracamy przy tym uwagi na skutki uboczne i szkodliwość dla zdrowia.

Niekontrolowane stosowanie leków

Przykładem katastrofalnych skutków ubocznych leków bez recepty jest przypadek Mace Moora, nauczyciela żyjącego w Marylandzie, który podczas nauki w szkole średniej aktywnie uprawiał sport, grał w polo, pływał i trenował lacrosse. Ze względu na częste kontuzje sportowe Moor, chodził do fizjoterapeuty. Po ukończeniu szkoły średniej zaczął jednak łagodzić swoje boleści, spożywając leki bez recepty, takie jak aspiryna i ibuprofen. Gdy uczęszczał na studia, leki przeciwbólowe stały się częścią jego życia, niestety po jakimś czasie przestały już działać, dlatego więc przyjmował coraz większe dawki na dodatek w kombinacji z alkoholem. Nagromadzenie substancji toksycznych w organizmie i niezdrowy styl życia doprowadziły do wrzodów żołądka u młodego sportowca. Po tym, jak spędził niejaki czas w szpitalu na oddziale intensywnej terapii, przestał brać jakiekolwiek leki.

Upłynęło już niemal 10 lat od tego wydarzenia, Moore odzyskał siły, obecnie kładzie duży nacisk na bezpieczne i kontrolowane stosowanie leków. Moore nie jest jednak sam: Według sprawozdania amerykańskiego urzędu ds. Żywności i Leków z roku 2006 pogotowie ratunkowe otrzyma około 5.500 wezwań do osób z objawami przedawkowania leków, dostępnych bez recepty, niestety aż 458 przypadków skończyło się śmiercią.

Ryzyko niesterydowych leków przeciwzapalnych

Według publikacji American Journal of Managed Care niesterydowe leki przeciwzapalne, ibuprofen (Advil) i naproxen (Aleve) spożywane w nadmiernych Ilościach mogą trzykrotnie zwiększyć ryzyko wrzodów żołądka i powodować krwawienie wewnętrzne. American Association of Poison Control Centers stwierdziło, że w 2015 r. 8 osób zmarło w wyniku przedawkowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych i leków przeciwbólowych, 7 osób z powodu przedawkowania leków przeciwhistaminowych, stosowanych w leczeniu reakcji alergicznych.

Przed spożyciem jakiegokolwiek leku bez recepty należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ ich stosowanie z lekami na receptę lub ich niewłaściwe dawkowanie może również stanowić poważne ryzyko dla naszego zdrowia. Należy pamiętać o możliwej reakcji alergicznej, możemy bowiem być uczuleni na niektóre składniki znajdujące się w lekach, równie ważny jest ogólny stan zdrowia, ponieważ działania niepożądane leków mogą się pojawić również w związku z różnymi chorobami i w zależności od schorzenia mogą różnić się również  skutki uboczne.

Zanim spożyjesz lek dostępny w aptece bez recepty, dokładnie przeczytaj dołączoną ulotkę zawierającą informacje o stosowaniu, jak również o możliwych skutkach ubocznych. Częste stosowanie takich leków może bowiem powodować działania niepożądane i skutki uboczne typu zmęczenie, senność, wysypka, bóle głowy, brzucha. Najlepiej nie stosować żadnych leków bez konsultacji z lekarzem. Warto przeprowadzać regularne oczyszczanie organizmu i włączyć do codziennej diety  więcej zielonych warzyw, natomiast używanie leków ograniczyć do minimum.

 

Źródła:

http://www.huffingtonpost.com/entry/over-the-counter-drug-reactions_us_598dfa41e4b08a2472744e7d

Powiązane artykuły

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.

ToxiClean Program do detoksykacji organizmu.

ToxiClean Program do detoksykacji organizmu.

ToxiClean program do detoksykacji organizmu o szerokim spektrum działania został opracowany w taki sposób, żeby wraz z programem Clean Inside jeszcze skuteczniej oczyszczał i odtruwał narządy wewnętrzne.


Suplement diety z błonnikiem do oczyszczania jelit

Suplement diety z błonnikiem do oczyszczania jelit

Suplement diety do oczyszczania jelit za pomocą błonnika oczyszcza jelito grube z nagromadzonych toksycznych złogów zapobiegając tworzeniu się nowych.


Ziołowa herbata do detoksykacji

Ziołowa herbata do detoksykacji

Połączenie 13 specjalnie dobranych ziół. Wspomaga prawidłową pracę jelit i regularne wypróżnianie się. Nie zawiera kofeiny.