head

Rosacea: jak może być leczona probiotykami?

Dabor Wiktoria Dabor Wiktoria
Dietetyk, dyplomowany specjalista nauk o żywieniu
Temat: Probiotyki

To już wiemy, że probiotyki mogą zapobiec przed wieloma chorobami oraz mogą leczyć, teraz natomiast okazało się również, że dobrze działają na naszą skórę. Na tyle dobrze, że mogą być pomocne w leczeniu rosacea (trądziku różowatego).

 

Dermatolog Yeal Adler, która w książce pt. "Skóra. Fascynująca historia." zwraca uwagę na ciekawą sprawę, wyjaśnia związek pomiędzy chorobami skóry i odżywianiem. O tym prawdopodobnie już wiele osób słyszało, że stan trądzika różowatego mogą pogorszyć używki takie jak na przykład alkohol, palenie papierosów, kawa, pewne przyprawy, natomiast o tym, że zaburzenie równowagi flory jelitowej również ma na to wpływ wie niewiele osób. Ponieważ skóra twarzy podobnie do przewodu pokarmowego jest unerwiona przez wegetatywny układ nerwowy, jeśli ten obszar zostaje podrażniony, to odzwierciedla się to na twarzy. „U chorych na rosacea nierzadko można zauważyć objawy zespołu jelita drażliwego lub  dysbiozy, trafiamy na poważne zaburzenie równowagi flory jelitowej, co w obecnych czasach bardzo łatwo można wykazać dzięki analizie próbki kału”- pisze autorka książki, dodając, że osoba chora na trądzik różowaty wtedy będzie wyleczony, kiedy jej flora jelitowa będzie w porządku i będą w niej pożyteczne bakterie. Jest to możliwe dzięki takim artykułom spożywczym bogatym w błonnik, jak produkty sporządzane z pełnoziarnistej mąki, warzywa strączkowe i ziarna lub żywność probiotyczna, na przykład pasteryzowana kapusta kiszona, jogurt i kefir.

Dermatolodzy często jako uzupełnienie zalecają zażywanie bakterii jelitowych, ponieważ pobudzają one do pojawienia się odpowiednich bakterii. Dokładna analiza molekularno-genetyczna próbki kału wykonana w specjalnym laboratorium wykaże skład flory kału, na tej podstawie można przygotować odpowiednią mieszankę bakterii. Mowa jest o takiej „odżywce bakterii”, która aktywuje bakterie probiotyczne. Te produkty nazywane są synbiotykami , jest to mieszanka pre- i probiotyków. Dermatolog leczy rosaceę kremami, tabletkami i laserem.  

 

źródło:
Yeal Adler: Skóra. Fascynująca historia.

 

Powiązane artykuły

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.

Suplement probiotyczny

Suplement probiotyczny

8 miliardów pożytecznych żywych bakterii zapewnia zdrowie flory bakteryjnej jelit tworząc bazę dla zdrowego układu odpornościowego i jednocześnie chroniąc układ pokarmowy.


Enzymy trawienne

Enzymy trawienne

Kapsułki DigestFX zawierają naturalne, roślinne enzymy, które wspierają proces trawienia i zapobiegają powstawaniu problemów układu trawiennego. Kapsułki DigestFX są skuteczne w przypadku takich problemów jak wzdęcia, gazy jelitowe, kolka jelitowa, zgaga, powolne trawienie, podrażnienia i wiele innych zaburzeń trawiennych.


Green Symbol

Green Symbol

Jest to naturalne, pełnowartościowe pożywienie, wolne od syntetycznych dodatków. Dzięki jego formule, organizm człowieka zdolny jest niemal całkowicie wykorzystać znajdujące się w nim wartościowe substancje odżywcze. Codzienne spożywanie proszku dostarcza energii i siły witalnej, zapewnia także dobre samopoczucie.