head

Flawonoidy: chronią nie tylko rośliny, ale również nas

Flawonoidy chronią nasze zdrowie
Eva Macpherson Eva Macpherson
Specjalista w dziedzinie medycyny naturalnej, doradca żywieniowy
Temat: Ciekawostki

W dzisiejszych czasach bardzo dużo mówi się o flawonoidach, niezależnie od tego tylko niewiele osób wie, czym one są w rzeczywistości i na co są dobre. Warto byłoby je lepiej poznać, bowiem te rozpuszczalne w wodzie barwniki roślinne pomagają w wiązaniu szkodliwych dla organizmu wolnych rodników, przyczyniają się do zwalczenia chorób układu krążenia, jak również posiadają liczne wyróżniające się właściwości.

Prezent roślin

Flawonoidy głównie można spotkać w skórce i pestce warzyw i owoców, ten związek rośliny wytwarzają głównie w celu własnej obrony, w ten sposób bronią się przed szkodnikami, wirusami i innymi szkodliwymi wpływami. Podobnie w organizmie ludzkim flawonoidy działają dobroczynnie.

Utrzymują nas w zdrowiu i młodo

Spożywanie flawonoidów wzmacnia układ odpornościowy, chroni serce i układ krążenia, hamuje utlenianie kwasów tłuszczowych, zmniejsza poziom cholesterolu, hamuje miażdżycę. Ponadto flawonoidy nadzwyczaj dobrze zmniejszają stany zapalne, zapewniają ochronę przed infekcjami wirusowymi i bakteryjnymi oraz posiadają również antyalergiczne działanie. Flawonoidy pomagają zahamować rozwój chorób nowotworowych, ponieważ dzięki ich właściwościom antyutleniającym walczą z wolnymi rodnikami. Ich spożywanie zapewnia długotrwałą młodość, chroni komórki, ma duże znaczenie jako działanie prewencyjne. Niektóre flawonoidy ze względu na właściwości estrogenne mogą być zalecane w przypadku chorób ginekologicznych.

W czym możemy je znaleźć?

Obecnie znane jest prawie sześć tysięcy leczniczych związków flawonoidów, ale lista prawdopodobnie wcale nie jest jeszcze pełna. Najwięcej flawonoidów jest w czerwonych i ciemnozielonych owocach, które są również dlatego zdrowe, ponieważ zawartość witamin i substancji mineralnych jest w nich bardzo wysoka. Najważniejsze źródła flawonoidów to warzywa liściaste (szpinak, kapusty, brokuły, lucerna, pietruszka), rośliny z rodziny cebulowatych(głównie  czosnek i cebula), burak, czerwona fasola, pomidor,różne rodzaje soczewicy, owoce jagodowe (truskawki, jeżyny, maliny, wiśnie, czereśnie, śliwki, winogrona, czarne porzeczki, jagody, jagody acai), owoce cytrusowe, jak również bogate są w nie rumianek, owoce dzikiej róży i soja. Spośród nasion oleistych orzech odznacza się znaczną zawartością flawonoidów, a oprócz tego w dużej ilości zawierają je przyprawy i rośliny lecznicze, takie jak na przykład tymianek, rozmaryn, a ponadto kminek.

Dla osób lubiących słodycze

Dobrą wiadomością dla osób lubiących słodycze jest to, że gorzka czekolada dobrej jakości obfituje w antyutleniające flawonoidy wiążące wolne rodniki i hamujące stany zapalne, a ponadto stymulują produkcję serotoniny o działaniu antydepresyjnym, to znaczy poprawia nam humor.  

Powiązane artykuły

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.